Jeste li znali da u svijetu postoji oko 1.100 međudržavnih organizacija?

Jeste li znali da u svijetu postoji oko 1.100 međudržavnih organizacija?

Međudržavne organizacije takođe igraju važnu ulogu u zašiti ljudskih prava. U međudržavnim organizacijama su članice države.

UN je 1948. ustanovio međunarodna ljudska prava. Od tada su međudržavne organizacije radile na zaštiti tih prava. Organizacije su izradile svoja sopstvena dokumenta o ljudskim pravima a koji se baziraju na Univerzalnoj deklaraciji o ljudskim pravima. Savet Evrope i Organizacija za evropsku bezbjednost i saradnju (OSCE) su organizacije čije su članice evropske države.

Kada UN ili Savet Evrope izradi neku konvenciju o ljudskim pravima, to znači da su te države postigle zajedničku saglasnost. Kada jedna država članica prekrši nešto iz sadržaja konvencije, to znači da se ta država ne pridržava onog oko čega su se ona i druge države složile. Države, time što su postale članice, daju jedan dio svoje suverenosti. Zbog toga, u slučaju kršenja dogovora, druge države imaju pravo da reaguju.

Kada je jedna država ratifikovala neku konvenciju o ljudskim pravima, ona mora redovno izvještavati (obično svake druge ili četvrte godine) organizaciji kako se konvencija realizuje. Ako neka država ne izvršava svoje obaveze, o tome se diskutuje na sastancima. Nepoštovanje dogovora može dovesti do velikog međunarodnog pritiska prema državi - prekršiocu.

Fakta
- Savet Evrope ima 41zemlju članicu, uključujući i više bivših komunističkih zemalja. 1949. godine Vijeće je osnovano da bi se osigurala ljudska prava i parlamentarna demokratija u Evropi. Vijeće takođe radi na osiguravanju pravne države, usklađivanju socijalnog zakonodavstva i unapređivanju evropskog identiteta i kulture. Od 1989. je Savet Evrope je bio posebno fokusiran na ljudska prava i demokratizaciju u bivšem istočnom bloku.
- NATO je skraćenica za "North Atlantic Treaty Organisation" (Sjevernoatlantski pakt). Pakt je potpisan u Vašingtonu, 4. aprila 1949. NATO danas ima 19 zemalja članica.
- Organizacija za sigurnost i saradnju u Evropi (OSCE) je organizacija gdje SAD, Kanada i sve evropske zemlje, uključujući i zemlje ranijeg Sovjetskog saveza, pretresaju evropsku sigurnosnu politiku, ekonomiju i ljudska prava. Danas u OSCE učestvuje ukupno 55 zemalja.