Jeste li znali da svako ima pravo na rad, na slobodan izbor zanimanja, na pravedne i dobre uslove rada i na zaštitu od nezaposlenosti?

Jeste li znali da svako ima pravo na rad, na slobodan izbor zanimanja, na pravedne i dobre uslove rada i na zaštitu od nezaposlenosti?

Članovi 22. i 27. Univerzalne deklaracije definišu ekonomska, socijalna i kulturna prava. Ova su kasnije produbljena u više dokumenata o ljudskim pravima. Najvažniji od njih je Pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima, koji između ostalog, definiše pravo na:

Rad (član 6);
Dobru radnu sredinu (član 7);
Obrazovanje i članstvo u sindikatu (član 8);
Socijalnu sigurnost (član 9);
Zaštitu i pomoć porodici (član 10);
Zadovoljavajući životni standard, time i pravo na dovoljno hrane, odjeće i stambenog prostora (član 11);
Što je moguće bolje psihičko i fizičko zdravlje;
Obrazovanje, gdje se kao cilj uzima potpuni razvoj čovjekove ličnosti i integriteta te doprinos jačanju poštovanja za ljudska prava (član 13).

Više od 150 zemalja su ratifikovale Pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima. Za razliku od građanskih i političkih prava koje stupaju na snagu odmah nakon ratifikacije, ekonomska, socijalna i kulturna prava zahtijevaju više vremena i više resursa i trebaju se uvoditi postepeno putem zakonodavstva i drugim mjerama.

Fakta
- 70 posto svih koji danas u svijetu ne znaju ni čitati ni pisati (analfabete) su žene.